Нажмите "Enter" для перехода к содержанию

Топ-20 помилок у сауні

Сауна — особливе місце, де і радикуліту-гаймориту можна позбутися, і скинути вантаж повсякденності, і набратися сил для нових життєвих подвигів. Однак відвідувати лазню ризиковано, якщо ігнорувати «техніку безпеки», адже з парильні можна вирушити прямо до лікарні. ТОП-20 помилок у сауні, яких не варто припускати, щоб не отримати замість задоволення проблеми зі здоров’ям. Розповідають експерти лазневих справ saunashop.com.ua

Не нехтуйте підготовчим етапом

До великих перепадів температури в сауні потрібно звикнути, особливо новачкам! Спочатку прийміть теплий душ, потім посидіть у парилці на нижній полиці. Оптимальний режим для першого заходу – до 60 градусів.

Не піддавайте жар надміру

Поширений промах любителів сауни — надто сильний жар у парній, що шкідливо для здоров’я. Комфортна температура в сауні – не вище 90 градусів. Причому відразу і різко піддавати пару неправильно — температурний режим має поступово збільшуватися.

Не сидіть у парній занадто довго

У перший захід паритися можна 5-10 хвилин, недосвідченим парникам — 5-7 хвилин одноразово. Відпочивайте після парилки стільки, скільки ви в ній пробули, або трохи більше. Всупереч думці завсідників, час другого заходу не повинен перевищувати 15 хвилин.

Не женіться за «бувалими»

Не вплутуйтесь у змагання під девізом «хто довше просидить у парилці», особливо якщо ви ще новачок у банній справі. Та і звичайній людині паритися занадто довго зовсім не корисно. У парилці має бути комфортно.

Не зловживайте віником

Поява на тілі «плямистої» розмальовки — тривожний знак. Така реакція говорить про перегрівання організму та порушення мікроциркуляції крові. Шкіра має бути рожевого кольору. Правило тут таке: з’явилися плями – виходьте із парної.

Не занурюйтеся після парилки в холодну воду без голови

Обливатись або стрибати в холодний басейн після парилки потрібно повністю, з маківкою. Залишати голову перегрітою, остуджуючи при цьому все тіло, неправильно — це різко б’є по судинах мозку і погіршує кровообіг. При цьому крижані «шокові акції» не повинні бути частими та тривалими.

Не мажтеся перед сауною кремами, не використовуйте косметику

Креми, мазі, будь-яка косметика в сауні — нонсенс, всі ці засоби забивають пори шкіри. Заходити в парну треба з чистим обличчям та тілом. Митися в сауні з милом також не варто, воно сушить шкіру. Грунтовне миття краще зробити напередодні ввечері, а в сауні прийняти гарячий душ. Крем можна нанести після всіх процедур.

Одяг — геть!

У парилці неприпустимий будь-який одяг — ні плавки, ні шкарпетки (особливо синтетичні). А ось голову треба прикрити. Банна шапка з вовни або бавовни відмінно захистить голову від теплового удару, а волосся від пересихання.

Не наїдайтеся перед сауною

Це ще одна поширена помилка любителів попаритися з віником. Проблема в тому, що висока температура викликає активне бродіння в кишечнику, печінка піддається перевантаженню. Краще за півтори години до відвідування сауни влаштувати легке перекушування без м’ясних і жирних страв. За старих часів у Київській Русі перед сауною з’їдали шматок редьки.

На випивку — тверде табу…

Хтось ходить у лазню як у «храм здоров’я», для інших це місце для дружніх посиденьок. Але в будь-якому разі від міцних напоїв тут доведеться відмовитись. Серце і судини в парній і так зазнають навантажень, а якщо їх посилити алкоголем (у тому числі пивом), то не виключена і смерть. Та що організму може нашкодити навіть міцна кава та чай, не кажучи вже про алкоголь. А ось від зеленого чи трав’яного чаю, морсу, мінеральної води, квасу чи натурального соку не буде нічого, крім користі.

Табу на інтимні справи

Побачення в сауні призначати не варто. Фізична активність у специфічних умовах сауни посилює ризик утворення тромбу, розвитку інфаркту чи інсульту. І такі форс-мажори справді трапляються!

Ніколи не ходіть в лазню поодинці

Медики повторюють, що парна — своєрідний стрес для організму, тут і здорова людина може відчути себе погано. Тому поруч завжди має бути товариш, який допоможе, якщо що.

Не сидіть, а лежіть

Паритися на верхній полиці потрібно в горизонтальному положенні, інакше голова перегріється, а ноги не доберуть тепла. У загальній парній обов’язково постіліть на дошки рушник – він убереже частини тіла від опіків, та й з погляду гігієни це правильно.

Не поспішайте

У сауні поспіх недоречний — тут все треба робити розмірено, з почуттям, до ладу, розстановкою. Особливо це стосується сільських та дачних лазень, де безтурботні дії можуть призвести до небезпечних наслідків. Розслабтеся — ви ж прийшли відпочивати. І не йдіть з сауни, як слід не охолонувши, інакше можна серйозно застудитися. Досвідчені банщики стверджують, що на такий захід, як відвідування сауни, потрібно резервувати не менше 3-х годин.

Якщо хворі, залиштесь вдома

Банні процедури протипоказані при сечокам’яній та жовчнокам’яній хворобах, гіпертонії, ушкодженнях шкіри. У списку протипоказань для відвідування парильні — хвороби нирок, хронічний гепатит, глаукома, різні запалення, туберкульоз, загострення артриту, важка форма цукрового діабету. Від відвідування сауни потрібно відмовитися за підвищеної температури, у початкових стадіях грипу, бронхіту, ангіни, та й взагалі при будь-яких інфекціях.

Немовлятам — шлях закритий

Дітям до 1 року лазню відвідувати зарано — вони легко можуть перегрітися. У Фінляндії дитину починають водити в сауну з 3-4 років, щоправда, не громадську, а домашню. Дітям краще паритися на нижній полиці чи підлозі, де температура повітря — близько 40-50 градусів.

Після 70 років краще не паритися

Лікарі рекомендують людям після 60 років навідуватись у парну «без фанатизму», з обережністю, а тим, хто ніколи раніше не був у сауні, вже й не починати. А вік 70+ багато лікарів вважають прямим протипоказанням до відвідування парильні.

Не дратуйте банника

Згідно з народними повір’ями, в сауні господарює банник — шкідливий дух, якого представляли брудним кудлатим старим. Париться він завжди після опівночі, тому цієї пори ходити в лазню не можна — банник може напустити чад. Відвідувати вотчину банника належить у четвер та суботу, а у понеділок та неділю до парної — ні ногою! Жінці дозволяється митися лише після чоловіка, інакше змиті нею хвороби та гріхи можуть перейти на чоловіка.

Не лайтеся, не плюйтеся, не сморкайтеся

Що не можна робити у сауні ще? Наші пращури вірили, що не можна лаяти лазню та її духів, поганословити, сморкатися, чхати на каміння — домовик може покарати: обкотити окропом або придушити. А якщо з’явитися «під мухою» або «перекинути» в лазні склянку, то треба стерегтися.

Не нехтуйте прикметами про лазню

Якщо ви вірите в прикмети, не нехтуйте й іншими традиційними банними ритуалами. Наприклад, забороняється вихлюпувати брудну воду перед собою (можна захворіти), сідати на кадку (можна стати п’яницею), митися обмилком (це до бідності та нудьги). В’язати віники можна тільки в повний місяць, а гілки рвати виключно зі здорового дерева, що не має двох стволів.

Не беріть чужий віник

Багато історичних лазневих регламентів сучасна людина сприймає як курйоз. Але деякі народні повір’я цілком відповідають сьогоднішнім правилам поведінки у сауні. Не можна залишати по собі бруд, користуватися чужим віником, щіткою, мочалкою, вживати алкоголь — усі ці заповіді актуальні в наш час так само, як багато століть тому.

Прочитайте також статтю про користь бані з віником.

Ваш комментарий будет первым

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

5 × 5 =